14/11/24
De siste årene har klimarisiko samt Russlands invasjon av Ukraina vært sentrale i finanstilsynets prioriteringer ved deres årlige tilsyn. I 2024 vil tilsynet endre fokus. For finansiell rapportering vil det legges særlig vekt på noteopplysninger knyttet til likviditet og finansiering, samt opplysninger om viktige skjønnsmessige vurderinger i regnskapet. Når det gjelder øvrig rapportering, vil tilsynet fokusere på foretakenes bærekraftsrapportering, med særlig fokus på opplysningene om doble vesentlighetsvurderinger. I tillegg vil tilsynet følge opp om foretakene gir lovpålagte opplysninger etter taksonomiforordningen.
For finansiell rapportering vil Finanstilsynet følge prioriteringene som er felles for europeiske tilsynsmyndigheter (ESMA), uten særnorske tillegg. Prioriterte tilsynsområder vil være:
Finanstilsynet vil følge prioriteringene fra ESMA når det gjelder bærekraftsrapportering. Tilsynet har særlig fokus på rapportering etter de europeiske rapporteringsstandardene, ESRSene, og EU-taksonomien. Den doble vesentlighetsvurderingen utgjør grunnlaget for rapportering etter ESRSene, og tilsynet poengterer at de lovpålagte rapporteringskravene knyttet til vesentlighetsvurderingen er avgjørende for å gi brukerne et fullstendig og riktig bilde av rapporteringsprosessen.
Tilsynet minner videre om:
I tillegg anbefaler tilsynet selskapene å følge EFRAGs veiledning (PDF 1,59MB) for å sikre at rapporteringen gir brukerne fullstendig forståelse av rapporteringsprosessen.
Tilsynet viderefører fokusområdene fra 2023 når det gjelder rapporteringskravene etter taksonomiforordningen, og minner særlig om at rapporteringsmalene skal tas inn i bærekraftsrapporten uten endringer. Dette gjelder også tabell 1 i Annex XII til Disclosures Delegated Act, som viser foretakenes eksponering mot gass- og kjernekraft. Videre poengterer de at foretakene må unngå dobbeltelling ved rapportering av de lovpålagte KPIene. I tilfeller hvor en økonomisk aktivitet kan bidra vesentlig til flere miljømål, nevner tilsynet at foretakene må vurdere hvorvidt aktivitetene kvalifiserer som bærekraftige under samtlige miljømål aktivitetene er relevante for. I slike tilfeller påpeker de at det mest relevante miljømålet må markeres i uthevet tekst i rapporteringsmalene. I sin rapport anbefaler ESMA foretakene å følge FAQene som ble publisert i utkastform i desember 2023 og som nylig ble publisert i EUs offisielle journal.
For alle deler av bærekraftsrapporten, fremhever tilsynet at foretakene må gi de lovpålagte opplysningene som følger av ESRSene og taksonomiforordningen.
Når det gjelder ESEF-rapportering, vil Finanstilsynet fokusere særlig på områder hvor de observerte mange feil i fjorårets rapportering. ESMA oppfordrer selskapene om å se hen til manualen for ESEF-rapportering (PDF 1083 kB) for veiledning.
I tillegg til de nevnte fokusområdene gir tilsynet en rekke påminnelser. Dette gjelder følgende områder:
Torstein Ytterdal
Barbro Bruu