15/06/21
Mange foretak pådrar seg utgifter til konfigurasjon eller tilpasning av skybaserte softwareløsninger. En agendabeslutning fra IFRS IC (Interpretation Committee) om regnskapsføring av slike utgifter ble ratifisert av IASB i april 2021. Dette kan føre til at noen foretak må endre prinsipp, noe som også er relevant for eventuelle eiendeler som er balanseført tidligere.
Agendaavgjørelsen må ses i sammenheng med uttalelsen fra mars 2019 der IFRIC konkluderte med at skybaserte softwareløsninger er tjenesteavtaler, og ikke leieavtaler eller kjøp av immaterielle eiendeler. I en tjenesteavtale kan det imidlertid oppstå forskuddsbetalinger som skal periodiseres over kontraktsperioden. Agendaavgjørelsen som har kommet nå gir mer veiledning for regnskapsføring av utgifter knyttet til implementering og konfigurering. Den legger opp til en to trinns prosess der en først tar stilling til om kostnader knyttet til implementering og konfigurering kan representere en egen immateriell eiendel. Om vilkårene for balanseføring av en immateriell eiendel ikke er oppfylt, gir agendabeslutningen veiledning til hvordan foretakene skal vurdere om utgiftene representerer forskuddsbetalinger for tjenesteleveransen de skybaserte løsningene representerer.
Foretaket vurderer spesielt kontrollerbarhetskriteriet i IAS 38 “Immaterielle eiendeler” for ta stilling til om en skal balanseføre en immateriell eiendel. I de fleste tilfeller antas ikke kriteriet å være oppfylt, men om implementeringen skaper en egen immateriell eiendel, som for eksempel en kildekode, som kontrolleres av foretaket kan vurderingen bli annerledes.
Om kriteriene for balanseføring i IAS 38 ikke er oppfylt, må en ta stilling til når leverandøren har levert tjenesten for å avgjøre om en skal kostnadsføre umiddelbart eller om en kan balanseføre som en forskuddsbetaling. IAS 38 har ikke spesifikk veiledning for denne vurderingen, og komiteen anser det derfor som naturlig å bruke prinsippene om distinkte leveringsforpliktelser i IFRS 15 “Driftsinntekter fra kontrakter med kunder”. Dersom tjenestene som leveres knyttet til konfigurasjon eller tilpasning er distinkte fra hovedleveransen, skal utgiftene kostnadsføres når de påløper. Dette er som oftest tilfellet dersom noen andre enn systemleverandører leverer tjenestene, men også i mange situasjoner der systemleverandør selv leverer tjenestene. Om tjenestene ikke er distinkte balanseføres betalingene som forskuddsbetalt kostnad og periodiseres over kontraktsperioden for systemløsningen.
Agendaavgjørelsen er relevant både for selskap som planlegger å ta i bruk skybaserte løsninger og som har balanseførte kostnader knyttet til tidligere implementeringer av skybaserte løsninger. Vurderingene som må gjøres krever bruk av skjønn. Karakteristika ved ulike systemer, hvilke konkrete aktiviteter som har ført til utgiftene og hvem som har utført oppgavene påvirker vurderingen. Vi vil komme med mer veiledning på området etter sommeren.
Ettersom agendabeslutninger kun forklarer hvordan eksisterende regler er, får beslutningene autorativ kraft umiddelbart etter at de er ferdigstilte. Eventuelle endringer må derfor implementeres så snart praktisk mulig.