Landskap med utsikt mot et fjell

Beredskap i fokus

Utforsk trusselbilde og hvordan vi sammen
kan møte morgendagens risiko

Påmeldingsskjema

PwC ønsker ledere som enten arbeider med beredskap, eller har interesse for beredskapsområdet, velkommen til et innholdsrikt lunsjseminar. Her vil vi diskutere aktuelle temaer knyttet til beredskap og de utfordringene vi står overfor.

Europa befinner seg i en krevende situasjon med krigen i Ukraina og et USA som fokuserer på Kina og Arktis. De norske hemmelige tjenestene har varslet at det er sannsynlig at Russland vil forsøke sabotasjeaksjoner mot Norge i 2025, noe som påvirker risikobildet fremover. Med dette som bakteppe vil vi utforske det internasjonale trusselbildet med relevans for Norge og Vestlandet. Vi står overfor trusler som påvirker flere sektorer, og det er økende krav til samarbeid for å bygge en god situasjonsforståelse og motstandskraft.

Hvilke trusler må vi ta på alvor? Hvordan kan ulike aktører samarbeide for å styrke samfunnets motstandskraft? Hvordan kan vi strukturere oss for å møte denne risikoen. Dette er noen av temaene vi vil diskutere.

Velkommen!

Påmeldingsskjema

Ikon av kalender

Dato: Mandag 12. mai

Ikon av film-klipper

Tid: Kl. 08.30–10.30

Ikon av film-klipper

Servering og registrering: Fra Kl. 08.00

Ikon av nettside

Sted: PwC i Bergen, Sundt, Torgallmenningen 14, 5014 Bergen

Agenda

  • Velkommen til Sundt og introduksjon til seminaret
  • Espen Rasmussen, nestkommanderende/stabssjef Marinen, og medlem av Forsvarskommisjonen
    • Dagens trusselbilde og geopolitiske situasjon
    • Hvordan bør ledere tenke beredskap og sikkerhet fremover
    • Opprusting av Forsvaret og muligheter for næringslivet
    • Energipolitikk er blitt sikkerhetspolitikk - Europa må bli mer selvforsynt
  • Robert Rastad, PwC
    • Kommunenes viktige rolle for sivilberedskap
    • Kommunalt samarbeid “as is”, sentrale funn frå den ferske FoUen
    • Hvordan bygge et sterkere kommunalt samarbeid for beredskap
  • Rune Bratland, Eviny
    • Kraft og kritisk infrastruktur
    • Behov for å jobbe på tvers av sektorer
  • PST og PwC
    • Eksportkontroll og skjulte anskaffelser (PST)
    • Hva PwC ser (PwC)
  • Panelsamtale med Espen Rasmussen (Nestkommanderende Marinen), Inge Aadland (Fana sparebank, direktør innovasjon og teknologi) og Robert Rastad (PwC, direktør Policy and Economics). I tillegg planlegger vi med en sentral aktør innen energi og kritisk infrastruktur.

Vil du vite om alle våre kommende event?

Meld deg på vårt nyhetsbrev for å være en av de første til å motta invitasjon til våre eventer.

Se alle våre eventer

Se full oversikt over alle våre kommende eventer.

Følg oss